Krawat – nie zawsze oczywiste uzupełnienie męskich stylizacji

17. 04. 10
posted by: Super User
Odsłony: 8417

 

Kiedy myślimy o mężczyźnie eleganckim i stylowym, często „ubieramy” go w koszulę oraz garnitur. To najbardziej oczywisty synonim klasycznej, męskiej elegancki – dość uniwersalny oraz ponadczasowy. Jego naturalnym uzupełnieniem staje się zwykle krawat – materiałowa ozdoba wiązana wokół szyi.

Jednolity lub zdobiony prostymi wzorami krawat kojarzy się zwykle z formalnością oraz pewnego rodzaju konwenansami. W niniejszym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić kilka bardziej oryginalnych, „krawatowych” propozycji i pomysłów.

Krawaty w oryginalne wzory

Jeśli mężczyźnie zależy na spójnym wizerunku osoby eleganckiej oraz godnej zaufania, zwykle wybiera krawat bardzo klasyczny. Dodatek w jednym kolorze, ewentualnie pokryty delikatnymi prążkami, kratką czy nawet niezbyt rzucającymi się w oczy kropkami, to wybór w miarę bezpieczny. Jednak jeśli chcemy stworzyć stylizację nieco luźniejszą, możemy wybrać krawat z ciekawym wzorem – kolorowymi kwiatami, elementami kontrastującymi ze sobą czy nawet zabawnym rysunkiem. Pamiętajmy jednak, że naprawdę oryginalny, zwracający uwagę pod względem wzornictwa krawat, to propozycja dla odważnych panów.

Nieformalne wersje klasycznych krawatów

Krawaty dobierane do eleganckich, formalnych garniturów wykonane są najczęściej z materiałów z delikatnym połyskiem, takich jak jedwab czy kaszmir. Jednak zwłaszcza w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się krawaty w wersjach mniej formalnych, które dobierać można do codziennych, casualowych stylizacji. Krawaty dziergane (czyli tak zwane „knity”), albo wełniane, wybierane są zwykle w kolorze granatowym lub popielatym. Założenie ich na przykład do jeansów i trampek nie jest żadnym nietaktem, ale dowodem na wyczucie najnowszych modowych trendów.

Kilka słów na temat wiązania krawatów

Wybór krawata o danym kolorze, wzorze czy materiale nie jest jedyną decyzją, jaką musi podjąć mężczyzna decydujący się na ten dodatek. Nie mniej istotną kwestią pozostaje sposób zawiązania tego elementu. Kwestia ta może spowodować nieco problemów, zwłaszcza wśród przedstawicieli młodszego pokolenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu właściwie każdy mężczyzna potrafił w sposób prawidłowy zawiązać krawat. Dziś nie jest to tak bardzo oczywiste.

Do zdecydowanie najciekawszych oraz najbardziej uniwersalnych sposobów wiązania krawata należą następujące więzły:

  1. Windsor (Windsor pełny lub podwójny) – wiązanie idealne na uroczyste, eleganckie okazje, tworzący trójkątny, symetryczny węzeł. 

  2. Półwindsor – prosty i bardzo uniwersalny węzeł, nadający się przede wszystkim do cienkich i elastycznych krawatów.

  3. Węzeł skrzyżowany – sposób wiązania bardzo elegancki, stosowany na krawatach cienkich oraz przy szczególnych, wyjątkowych okazjach.

  4. Kent – szybki i prosty sposób wiązania, idealny w przypadku sytuacji mniej formalnych oraz stylizacjach codziennych i casualowych.

  5. Wiązanie four-in-hand – sposób wiązania dobry na właściwie każdą okazję. Charakteryzuje się asymetrycznością.