Kosmetyczka radzi

Oriana „Ormiana” Paszkowska – kosmetologią zainteresowała się ze względu na swoje pochodzenie, jej ojciec jest Polakiem, matka zaś jest Ormianką (stąd często jej imię było przekształcane z Oriany na Ormianę, co z czasem stało się jej znakiem rozpoznawczym). Ciemna karnacja sprawiała, że kosmetyki i kolory, które doskonale wyglądały na jej koleżankach, jej samej zupełnie nie pasowały. Natomiast liczne metody zachowania urody przekazywane przez matkę, sprawiły, że Ormiana postanowiła zająć się zawodowo kosmetyką i kosmetologią. Ormiana jest jedną z najlepszych wizażystek w Warszawie, współpracuje z wieloma fotografami, wykonywała również filmowe makijaże.

Podobnie jak Ormiana, ja również mam mieszane korzenie, moja mama jest Polką, a tata Kenijczykiem – z tego względu mam bardzo ciemną karnację skóry – jestem mulatką, czy możesz mi doradzić jakie kolory kosmetyków powinnam stosować, aby nie wyglądało to kiczowato?

(Janka, 19 lat)

Droga Janko,

ze względu na koloryt naszej cery, możemy pozwolić sobie na makijaż w kolorach, w których większość Polek nie wygląda dobrze. Wśród cieni do powiek powinna mieć przede wszystkim różne odcienie złota, fiolety, a nawet czerwienie. Dobrze też będziesz wyglądać w brązach, unikaj natomiast róży, niebieskiego, szarości – to nie są kolory dla nas. Możemy natomiast pozwolić sobie na ciemną oprawę oczu, więc mocne kreski eyelinerem, mocno wytuszowane rzęsy czy smokey eye w naszym przypadku sprawdzi się nawet jako makijaż dzienny. Nie obawiaj się ciemnych kolorów ust, jeśli szukasz czegoś jaśniejszego, to wybieraj odcienie jasnych brązów i pomarańcze. Unikaj natomiast różowych tonacji.

Moim największym problemem są cienie pod oczami. Mam głęboko osadzone oczy i w zasadzie cienie towarzyszą mi całe życie... Czy mogę coś z tym zrobić?

(Agata, 42 lata)

Droga Agato,

problem, który opisujesz dotyczy wielu kobiet, dlatego też istnieje wiele tricków, które pozwalają na ukrycie cieni pod oczami. Przede wszystkim należy do nich stosowanie korektora pod oczy, który tuszuje cienie. Odcień korektora należy dobierać zgodnie z paletą barw, jeśli nasze cienie mają np. lekko fioletowe zabarwienie to korektor powinien mieć nutę znajdującego się po przeciwnej stronie palety, koloru, czyli w tym przypadku – żółtego. Warto także podkreślać kolorowym cieniem dolną linię rzęs, zaś w kącikach oczu, zarówno na górnej jak i dolnej powiece stosować rozświetlasz i jasne kolory cieni.